Život praje pripraveným

20.7.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Realitný trh | Komentárov 0 |

Premočený strop, vyhriata pivnica, nezvaná návšteva zlodeja alebo dokonca požiar - to všetko sú problémy, s ktorými sa bohužiaľ v priebehu života môžeme kedykoľvek stretnúť, bez toho aby sme im dokázali zabrániť. Môžeme sa však proti ich dôsledkom poistiť.

Život praje pripraveným  - foto, Hyperbyvanie.sk

Poistenie domácnosti síce nemôže zabrániť prípadným škodám na majetku, je však schopné znížiť finančné náklady na likvidáciou ich dôsledkov. Poistenie domácnosti sa vzťahuje len na veci, ktoré sú súčasťou vnútorného vybavenia a zariadenia bytu, ako je nábytok, elektronika, oblečenie a podobne. Na ochranu proti poškodeniu budovy alebo stavby ako takej slúži poistenie nehnuteľnosti, ktoré býva často s poistením domácnosti zamieňané.

Čo poistenie domácnosti kryje

Základné poistenie sa vzťahuje na štandardne vybavenú domácnosť. Znamená to, že sa poistná suma nezjednáva osobitne pre každú vec, ale pre domácnosť ako celok. Limity poistného plnenia sú tu pomerne nízke, maximálnu sumu, ktorú od poisťovne dostanete, jasne formuluje poistná zmluva. Poistka kryje riziko krádeže a lúpeže vecí v poistenej domácnosti (eventuálne v ďalších nebytových priestoroch) vlámaním, riziko živelnej skazy, teda zničenie poistených vecí napríklad v dôsledku požiaru, výbuchu plynu, zemetrasenia, záplav, povodní, pádu stromu či lietadla a podobne. Dojednanie takejto poistky je rýchle a poistenie je relatívne lacné. Ak sa však v domácnosti nachádzajú vzácne umelecké diela, luxusná elektronika alebo iné veci vysokej hodnoty, je nutné uzavrieť k základné ešte doplnkové poistenie.

Život praje pripraveným , fotka

Ako podpíšete zmluvu

Či už sa chytáte uzavrieť poistenie domácnosti alebo nehnuteľnosti, poraďte sa pred podpisom zmluvy najlepšie s nezávislým poradcom. Ujasnite si, čo vlastne od poistky očakávate, čo chcete a hlavne čo nie. Zvlážť, ktoré riziká sú z vášho pohľadu najdôležitejšie. Ak sa vaša domácnosť nachádza v záplavovej oblasti, oplatí sa nájsť si poisťovňu, ktorá bude mať medzi poistenými rizikami zahrnutú povodeň alebo záplavu. Ak bývate na rovnej šírej, holej pláni, je zbytočné platiť za škody spôsobené zosuvom pôdy alebo pádom stromu. Dôležité je tiež správne stanoviť poistnú sumu. V prípade, že bude príliš nízka, má poisťovňa právo znížiť poistné plnenie. Zbytočné je však aj platiť čiastku príliš veľkú - poisťovňa bude rovnako plniť len do výšky skutočnej hodnoty nehnuteľnosti či vecí. So stanovením poistnej sumy by vám mal pomôcť finančný poradca alebo pracovník poisťovne tak, aby platená suma zodpovedala skutočnej hodnote poistených vecí. Cena poistného sa odvíja aj od toho, či dojednávajú poistenia na novú, alebo na časovú hodnotu. Kým nová hodnota znamená, že poistné plnenie umožní zničenú vec nahradiť kúpou novej, časová počíta s opotrebením veci, takže od poisťovne dostanete sumu, za ktorú možno zničenú vec zaobstarať "z druhej ruky", napríklad v bazáre. Poisťovne mávajú rôzne obmedzenia veku a stavu poistenej veci, na základe čoho určujú, či bude poistné plnenie vyplatené na cenu novú, alebo časovú.

Niekoľko užitočných rád

Zoznámte sa vždy s poistnými podmienkami, predovšetkým sa zamerajte na odseky týkajúce sa predmetu poistenia, poistných nebezpečenstiev (rizík), výluk z poistenia a plnenie poisťovne.
Zvoľte si "optimálnu" spoluúčasť, čo je suma, ktorej sa budete podieľať na poistnom plnení. Vyššia spoluúčasť síce môže znížiť náklady na poistenie, avšak za cenu toho, že škody menšieho rozsahu budete musieť hradiť sami.
Oplatí sa poistiť nehnuteľnosť a domácnosť u rovnakej poisťovne, v prípade uzatvorenia viacerých výrobkov možno u niektorých poisťovní získať výslednú zľavu.
Zistite si aj ďalšie ponúkané zľavy - napríklad za bezškodní priebeh poistenia, platbu poistného jedenkrát ročne a podobne.
Nezabudnite na poistenie zodpovednosti za škodu - vo finále by vás také opomenutie mohlo prísť dosť draho.
Porovnajte si vždy niekoľko ponúk a nerozhodujte sa len na základe ceny. Znížite tak riziko zlej voľby.
Poistenie nezabudnite aktualizovať.

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: Rentia, Jablotron

 Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 0

Diskusia

Článok Život praje pripraveným zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 238 príspevkov

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

2012 Absorbing Fashion Latest One Shoulder Or: wedding gowns online best wedding...

Enlaces de paquetes de vacaciones en Londres : enlaces de outlet londres Vuelos...

Audemars Piguet: beste Zwitserse replica horloges beste...

Hamilton: michael kors outlet klaring Korting...

Ďalšie príspevky »