5 dôležitých krokov pri výbere nehnuteľnosti

10.6.2013 | Mgr. Monika Kovačková | Realitný trh | Komentárov 2 |

Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, finančné možnosti nie sú jediným kritériom, ktoré by sme mali zohľadniť pri výbere nehnuteľnosti. Pokiaľ ste práve v situácii, kedy sa chystáte kupovať dom, byt, alebo premýšľate o nájme, prejdite si s nami 5 krokov správneho výberu nehnuteľnosti, aby sa zo splneného sna čoskoro nestala nočná mora.

5 dôležitých krokov pri výbere nehnuteľnosti - foto, Hyperbyvanie.sk

Hypotéka vs. nájom

Rozhodnúť sa pre nájom, alebo zvoliť bývanie vo vlastnom? To je večná otázka, na ktorú neexistuje jediná správna odpoveď. Pokiaľ sa rozhodnete pre hypotéku, máte istotu, že svoje financie investujete do svojho vlastného majetku. Hypotéka však nemusí byť vždy najvýhodnejšou voľbou – pokiaľ do budúcnosti pripúšťate možnosť, že sa budete sťahovať, napr. za prácou, alebo do väčšieho bytu, je pravdepodobnejšie lepšie rozhodnúť sa pre nájom. V prípade, že sa rozhodnete pre hypotéku, je tiež dôležité zaistiť si dostatočnú finančnú rezervu pre nepredvídané situácie, keď nebudete môcť niekoľko mesiacov platiť splátky. Z rovnakého dôvodu si spolu s hypotékou môžete uzavrieť poistenie schopnosti splácať – toto poistenie však dokáže výrazne predražiť mesačné splátky, a nie vždy ho možno využiť, preto si najprv zistite, na aké riziká sa vzťahuje, a či sa vám to vôbec finančne vyplatí. Hoci je hypotéka prezentovaná ako výhodný finančný produkt, má mnoho úskalí a rizík, ktoré sa líšia banka od banky. Predovšetkým si zistite, na koľko flexibilná a prispôsobivá vaše banka je. Dôležité je dopredu vedieť, ako je to s možnosťou predčasne splatiť hypotéku, s prevedením hypotéky na inú osobu, nehnuteľnosť či inej banke, alebo ako sa postupuje v prípade predaja nehnuteľnosti s hypotékou. Pokiaľ si tieto záležitosti nezistíte včas, môžu vás potom nemilo prekvapiť sankcie, alebo dokonca nemožnosť sa takto rozhodnúť.

Stará vs. nová nehnuteľnosť

Pokiaľ sa rozhodnete pre kúpu, príde na rad otázka, či zvoliť starú nehnuteľnosť vyžadujúcu rekonštrukciu, alebo či hľadať iba v ponukách nových stavieb. Samozrejme, že hlavným rozdielom je vedľa vzhľadu nehnuteľnosti a lokality predovšetkým cena. Hoci sa bývanie v starých zástavbách zdá byť finančne výhodnejšou voľbou, nemusí to tak byť vždy. Predovšetkým by ste si mali spočítať, koľko vás bude stáť rekonštrukcia, vrátane ceny práce, materiálu i času, ktorý rekonštrukcii budete musieť venovať. U starších nehnuteľností tiež hrozí, že rôzne opravy budú čas od času nutné pre udržanie zodpovedajúceho stavu bývania.

Záleží iba na vás! Pre niekoho bude výhodnejšie si nejaký ten rok počkať a zainvestovať vyššiu čiastku do celkom novej nehnuteľnosti. Iný však uvíta lacnejšiu nehnuteľnosť s možnosťou rekonštrukcie, do ktorej bude investovať postupne a podľa svojho uváženia.

Koho so sebou vziať na obhliadku?

Pri kúpe bytu stopercentne platí príslovie: „Viac hláv, viac rozumu“, preto ani vy nechoďte na prehliadku nehnuteľnosti sami, ale vezmite so sebou niekoho zo svojich blízkych, ktorý sa v týchto veciach vyzná. V prípade, že kupujete dom, je lepšie obrátiť sa na odborníkov, ktorí zhodnotia stav nehnuteľnosti po stavebno-technickej stránke. Písomné osvedčenie o stave sa u väčších nehnuteľností môže vyšplhať až na niekoľko tisíc korún – táto prvotná investícia vás však môže uchrániť od ďalších zbytočných nákladov.

Poobzerajte sa po okolí

Lokalita do veľkej miery určuje hodnotu nehnuteľnosti, preto neverte popisom realitných kancelárií a ich počítačovým vizualizáciám, ale preskúmajte okolie na vlastnú päsť. Základom je občianska vybavenosť a dopravná dostupnosť, zaiste oceníte tiež zeleň a kľudné parky v blízkosti. Vyskúšajte sa do svojho nového domova dostať (napr. z práce, zo školy apod.) v dopravnej špičke aj mimo nej. Preskúmajte prostredie v rôznych denných, ale i nočných hodinách – cez deň zavretý bar pod oknami by vás v noci mohol nemilo prekvapiť. Pokiaľ kupujete byt, detailne si prezrite aj vnútorné priestory domu: pozornosť venujte predovšetkým tomu, či je čistý, uprataný, pokojný, a preklepnite si aj susedov – skrátka sa tam párkrát ukážte, dajte sa s niekým do reči a hneď sa dozviete viac. Rovnako tak si zistite, aké stavby sú v okolí plánované a či nehnuteľnosť nestojí v pamiatkovej alebo chránenej prírodnej oblasti, a to kvôli možnosti budúcich stavebných úprav.

Pozor na právne kľučky

V prípade, že kupujete nehnuteľnosť, presvedčte sa, že jednáte s jej skutočným majiteľom. Ideálne je informovať sa priamo z výpisu katastra nehnuteľností, ktorý je k dispozícii na mestských a obecných úradoch alebo u notárov. Ak nehnuteľnosť vlastnia manželia alebo viac osôb, na predaj nehnuteľnosti je potrebný súhlas všetkých. Rovnako tiež, pokiaľ majiteľa zastupuje tretia osoba, musí mať od neho podpísanú plnú moc nehnuteľnosť predať.

Tiež si z výpisu katastra zistite, či nehnuteľnosť a vlastnícke práva k nej nie sú zaťažené nejakým vecným bremenom (exekúcia, záložné právo apod.). Práve pre tieto záležitosti je lepšie najať si služby právnika, ktorý by nemal chýbať tiež pri spracovaní a podpise kúpnej zmluvy, a to i v prípade, že zmluvu má pripravovať realitná kancelária. Neprofesionalita realitných maklérov je čím ďalej častejším nešvárom, preto vás právnik môže pred nevýhodnou alebo neplatnou kúpnou zmluvou ochrániť. Advokáta môžete využiť aj pre advokátsku úschovu (peniaze sú u neho v úschove, pokiaľ vlastník neprepíše nehnuteľnosť v katastri nehnuteľností na kupca). Právnik tiež lepšie dohliadne, či predávajúci zaplatil daň z prevodu nehnuteľnosti. Využitie služieb právnika je opäť niekoľkotisícovou investíciou, ktorá vás však môže ochrániť pred rizikom mnohonásobne vyšším.Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 2

Diskusia

Nike Air Max Lunar Mens Cheap UK Sale Free Sh: ...< Odpovedať

Erik: Prepáčte, prečo je v článku...< Odpovedať

počet príspevkov: 2

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 238 príspevkov

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

2012 Absorbing Fashion Latest One Shoulder Or: wedding gowns online best wedding...

Enlaces de paquetes de vacaciones en Londres : enlaces de outlet londres Vuelos...

Audemars Piguet: beste Zwitserse replica horloges beste...

Hamilton: michael kors outlet klaring Korting...

Ďalšie príspevky »