KUPUJTE BYT S ROZVAHOU

19.7.2007 | Jan Smidak | Realitný trh | Komentárov 0 |

Pokiaľ ste si vaše bytové potreby nevyriešili prestavbou alebo modernizáciou, potom sa asi budete musieť pustiť do hľadania novej nehnuteľnosti. Mali by ste predovšetkým starostlivo zvážiť, či chcete investovať radšej do bytu alebo rodinného domu. A hlavne postupovať opatrne.

Väčšina odborníkov sa zhoduje na tom,že nehnuteľnosť by sa mala vyberať najmä podľa parametrov, ktoré nemôžete v budúcnosti nijak ovplyvniť. Zlatom sa teda vyvažujú predovšetkým kvalitné lokality s peknýmokolím, dobrou dopravnou dostupnosoťu a dostatočnou občianskou a sociálnou vybavenosťou. Okolie by malo byť rozhodnujúcim faktorom aj u ináč krásnych a lacných bytov.

Bývanie na zlosť


Neverte, že sa vám bude páčiť luxusné bývanie s výhľadom na frekventovanú ulicu alebo železničnú trať. Dôležité je preto dôkladne si okolie nehnuteľnosti prezrieť a zoznámiť sa s územným plánom a chystanými stavbami vo vybranej oblasti. Diaľničné obchvaty, či nové automobilky dokážu urobiť aj z panenskej krajiny hlučnú, prašnú púšť. Z pôvodne ideálneho bývania sa potom stáva nočná mora. V podobných prípadoch sa skôr vyplatí poľaviť z nárokov na vnútorné vybavenie a kúpiť napríklad byt v nie celkom ideálnom stave, zato však v peknom a dobre dostupnom prostredí. Rekonštrukcia totiž dokáže urobiť hovoté zázraky, zatiaľ čo továreň, skládku, alebo rušnú dopravnú tepnu vám už neprerobí vôbec nikto.

Buďte ostražití

Okrem týchto detailov by ste si v byte mali všímať  ďalšie veci. Napríklad to, na ktorom poschodí sa byt nachádza, koľko rodín býva na poschodí a tým pádom, aká veľká "premávka" je v dome. Niektorí kupci sú dokonca natoľko obozretní, že sa dajú do reči aj s babkou na schodoch. Býva to ten pravý zdroj informácií. Všimnite si dispozíciu bytu vzhľadom k svetovým stranám, nebuďte leniví vykuknúť z okna, alebo ísť aj na balkón a to zvlášť pri prípadnej večernej prehliadke bytu. Vyžiadajte si rozmery jednotlivch miestností a skúste si do nich doma nakresliť plánované zariadenie, aby ste potom až na mieste nezistili, že obľúbená posteľ sa do spálne rozhodne nevojde a podobne. Opýtajte sa aj na to, či je v dome spoločná anténa, v mnohých domoch ju totiž nájomníci už dávno zrušili a dali si zaviesť káblovú televíziu, to by znamenalo, že aj vy budete prípadne odkázaní na servis monopolnej spoločnosti.

Stavbára so sebou


Pokiaľ nie ste odborníci v stavebníctve, prizvite si k prehliadke bytu alebo domu, o ktorého kúpe uvažujete, aj stavbára. Je to človek, ktorý bude na mieste schopný posúdiť skutočný stav, aj to, či úpravy, ktoré by ste chceli v nehnuteľnosti urobiť, sú vôbec možné. Prehnité okná,alebo obité obkladačky v kúpeľni odhalíte aj sami. Odborník vás však upozorní napríkald na to, že trhliny v stene nie sú tak úplne bežné a že sú skôr spôsobené takzvaným sadnutím domu. Rovnako tak skôr rozpozná, či sa staré dvere nedajú zatvárať preto, že sú rozbité, alebo kvôli nepatrnému posuvu muriva. Sadnutie domu, pukanie stien hrozí aj v nekvalitne postavených novostavbách. Stavebný odborník sa vám tak isto pozrie aj na stupačky, stropy, podlahy a mal by byť schopný vám na mieste spočítať, približne koľko peňazí bude stáť nevyhnutná základná rekonštukcia bytu.


Text: Miroslav Kubát Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 11

Diskusia

Článok KUPUJTE BYT S ROZVAHOU zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 238 príspevkov

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

2012 Absorbing Fashion Latest One Shoulder Or: wedding gowns online best wedding...

Enlaces de paquetes de vacaciones en Londres : enlaces de outlet londres Vuelos...

Audemars Piguet: beste Zwitserse replica horloges beste...

Hamilton: michael kors outlet klaring Korting...

Ďalšie príspevky »