RADY PRI KÚPE NOVÉHO BYTU

19.7.2007 | Jan Smidak | Realitný trh | Komentárov 0 |

Už máte vybraný krásny dom alebo byt vo vhodnej lokalite? Potom vám ešte zostáva zamerať sa na niekoľko „detailov“, ktoré by vám mohli ľahko skomplikovať život.

Pozor na právne okľuky


V prípade, že budete dom alebo byt kupovať, mali by ste si dávať pozor na niektoré právne okľuky a nenechať sa na ničom nachytať. Všetko si radšej dvakrát preverte, snažte sa zistiť maximum informácií o právnych vzťahoch týkajúcich sa nehnuteľnosti, o realitnej kancelárii, o bytovom družstve a jeho hospodárení a zaistite si celkovú transakciu kvalitnými, odbornou rukou spracovanými zmluvami.

Kataster nehnuteľností


Najskôr si v obchodnom registri overte, či má daná realitná kancelária oprávnenie na sprostredkovateľskú činnosť, prípadne že bytové družstvo skutočne existuje. Nesmierne dôležité informácie vám poskytne kataster nehnuteľností, kde sa dozviete, kto je skutočným vlastníkom predávanej nehnuteľnosti, či na nehnuteľnosti nie sú uvalené vecné bremená, alebo či tu aktuálne neprebieha nejaké súdne jednanie, ale aj ďalšie podstatné informácie. Predávajúci vám musí byť schopný doložiť, že je oprávnený byt predať, čiže že je skutočne majiteľom - to by malo byť uvedené v katastri nehnuteľností. Alebo či je členom družstva, to vám potvrdí bytové družstvo, prípadne či je osobou splnomocnenou k jednaniu o predaji nehnuteľnosti, tou býva zvyčajne realitná kancelária.

Realitka to zariadi


Väčšina odborníkov vám poradí, že pokiaľ hľadáte byt, mali by ste využiť služby realitnej kancelácie. Nie je to nevyhnutné. Realitná kancelária chce sa sprostredkovanie kúpy, alebo predaja bytu províziu, za ktorú ponúka niektoré ďalšie služby, najmä právny servis. To znamená, že vám pripraví kúpnu zmluvu a zorganizuje jej podpísanie, vybaví za vás prevod členských práv alebo zápis do katastra a pokiaľ prebieha platba v hotovosti, zaistí úschovu peňazí do tej doby, pokiaľ nebudú splnené podmienky k ich predaniu. Organizuje pre vás aj prehliadky bytov, prípadne vyhľadáva vhodné byty podľa kritérií, ktoré si zadáte. Ak budete byť kupovať sami, budete pravdepodobne potrebovať akvokáta pre spísanie kúpnej zmluvy, v každom prípade potom notára, ktorý overí podpisy na zmluve. Budete si sami musieť vybaviť a zaplatiť prevod členských práv alebo návrh na vklad do katastra nehnuteľností. Ak sa dohodnete na takzvanej notárskej úschove paňazí, budete za to platiť poplatok, ktorého výška je odvodená z uschovávanej čiastky. K tomu si prirátajte o niečo viac starostí a telefonovania, organizovania prehliadok a podobne.

Nikdy neplaťte vopred!


Akonáhle sa rozhodnete pre konkrétnu nehnuteľnosť, bude pravdepodobne potrebné zložiť určitú zálohu v hotovosti. Pokiaľ ju budete ukladať v realitnej kancelácii, dobre si preštudujte podmienky jej návratnosti, napríklad, či je zahrnutá v cene. Nie všetci realitní sprostredkovatelia bývajú poctiví, preto žiadajte všetky potvrdenia. Pokiaľ od vás bude chcieť zálohu priamy majiteľ, určite trvajte na úschove peňazí u tretej osoby, teda u notára, alebo advokáta. V opačnom prípade predaním vyššej čiastky v hotovosti a naviac bez potvrdenia, sa vystavujete riziku, že už "prevádajúceho" v živote neuvidíte a nehnuteľnosť už tiež späť nedostanete.

Zmluvy nechajte skontrolovať


Rovnaká opatrnosť sa vypláca aj pri uzatváraní zmluvy o budúcej zmluve a aj pri vlastnej kúpnej zmluve. Nielenže by ste ju mali nechať spracovať, alebo aspoň skontrolovať u nezávislého právnika, ale rozhodne by ste predom nemali predávajúcemu nič platiť. Pri byte v osobnom vlastníctve je dokonca vhodné, aby predávajúci dostal všetky peniaze až po vklade vášho vlatníckeho práva do katastra nehnuteľností. Až v tej chvíli sa totiž stávate skutočným vlastníkom nehnuteľnosti, od tej doby s ňou môžete disponovať ako majiteľ. Pri družstevnom byte je rozhodujúci okamih podpis zmluvy o užívaní bytu medzi vami a družstvom. Riešiť sa to dá opäť notárskou úschovou, ale aj niektorými viazanými, alebo vinkulovanými bankovými produktami, ktoré vám zaručia, že peniaze predávajúcemu budú uvoľnené až po splnení všetkých podmienok a jemu naopak zaručí, že peniaze skutočne včas dostane.

Text: Miroslav Kubát 

Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 13

Diskusia

Článok RADY PRI KÚPE NOVÉHO BYTU zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 238 príspevkov

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

2012 Absorbing Fashion Latest One Shoulder Or: wedding gowns online best wedding...

Enlaces de paquetes de vacaciones en Londres : enlaces de outlet londres Vuelos...

Audemars Piguet: beste Zwitserse replica horloges beste...

Hamilton: michael kors outlet klaring Korting...

Ďalšie príspevky »