Aby vás rozpočet neprekvapil - 1. časť

21.8.2007 | Martin Matoušek | Realitný trh | Komentárov 0 |

Cena stavby je veľmi dôležitou položkou a vodítkom. Môže byť rozhodujíci pri výbere dodávateľa. Má svoj život, rodí sa s návrhom stavby, žije po celú dobu úvah o stavbe, prechádza upresňovaním a nakoniec môže mať celkom inú podobu, ako na počiatku. Táto podoba môže dosiahnuť až dvojnásobok pôvodne stanovenej ceny.

Aby vás rozpočet neprekvapil - 1. časť  - foto, Hyperbyvanie.sk

Keď je cena zaplatená, je pozde uvažovať, kde sa stala chyba. Vplyv na také zvýšenie sa väčšinou skrýva v projektovej príprave, v jednaní s dodávateľom a v príprave rozpočtu. Podkladom pre vypracovanie prepočtu stavby môže byť niektorá z nižšie uvedených možností - štúdia stavby, projektová dokumentácia v akomkoľvek stupni, alebo vlastné zameranie. Pre jednotné zadanie stavebných dodávok budete potrebovať takzvaný "slepý rozpočet", ktorý obsahuje všetky práce, vrátane ich množstva podľa projektovej dokumentácie stavby.

Prvný nástrel

Základný a najjednoduchší je prepočet nákladov stavby. Ukáže sa v ňom síce prvá cena, ale tá sa môže od reality veľmi líšiť. Výpočet ceny vychádza najčastejšie zo zastavaného priestoru. Vychádza zo zistených objemových ukazovateľov vašej stavby (zastavaný priestor v m3) alebo zastavanej plochy. Pre čo možno najpresnejší odhad budúcich nákladov stavby prepočet pomáha vám, vášmu dodavateľovi a projektantom zostaviť orientačnú schému v dobe, kedy ešte nie je rozhodnuté o konečnej podobe stavby - teda do stavebného procesu vstupuje prepočet stavby v štádiu plánovania investícií a tvorby prvých štúdií a návrhov. Zostavovanie prepočtu je teda určené pre investora, ktorého zaujíma predbežná cena plánovanej stavby. Tiež pre vymedzenie investičného zámeru, alebo ako prepočet určený projektovej dokumentácii pre územné riadenie.

Aby vás rozpočet neprekvapil - 1. časť  - foto, Hyperbyvanie.sk

Stavba rozpočítaná

Rozpočet stavby je presnejším stanovením, ale ani tu nie je všetko celkom jasné a môže v ňom byť dosť vecí ukrytých vášmu zraku. Predbežné rozpočty nie sú podrobné a ich výstupom sú len približujúce sa výsledku. Výpočet predbežného rozpočtu výchádza len z objemových ukazovateľov stavby, ako zastavaný priestor stavby, dĺžka trasy, alebo zastavaná plocha, za použitia technickohodpodárskych, konkrétne rozpočtových ukazovateľov, vydávaných Ústavom pre racionalizáciu v stavebníctve. Rozpočty predbežné, napríklad pre vašu stavbu, či drevostavbu vám teda pomáhajú jednak znižovať náklady pre získanie rozpočtu pri územnom riadení, kedy už nie je nutné preukazovať podrobne vypracovaný detailný stavebný rozpočet, a vám tak postačuje rozpočet predbežný, jednak aj pri vašom rozhodnovaní o ďalších investíciách do vašej stavby.


text: Martin Matoušek,

foto: archívDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 12

Diskusia

Článok Aby vás rozpočet neprekvapil - 1. časť zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 238 príspevkov

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

2012 Absorbing Fashion Latest One Shoulder Or: wedding gowns online best wedding...

Enlaces de paquetes de vacaciones en Londres : enlaces de outlet londres Vuelos...

Audemars Piguet: beste Zwitserse replica horloges beste...

Hamilton: michael kors outlet klaring Korting...

Ďalšie príspevky »