Dopyt po domoch rastie

19.7.2007 | Vladimír Iliev | Realitný trh | Komentárov 0 |

Tradičné bývanie pre našich obyvateľov znamenal vždy rodinný dom. Zatiaľ čo začiatkom deväťdesiatych rokov ľudia utekali z vidieka do miest, niekoľko posledných rokov je trend úplne opačný. Obyvatelia bytov z miest láka bývanie v satelitných mestečkách v kľude a zeleni.

Dopyt po domoch rastie - foto, Hyperbyvanie.sk

Keď dom tak dvojgeneračný 

Trendom tohto roku je dopyt po starších dvojgeneračných domoch v okolí Prahy. Záujem je predovšetkým o dvojpodlažné domy zhruba 4+1 alebo 5+1 s pozemkom okolo 500 až 700 metrov štvorcových. Prvenstvo hrá dobrá dostupnosť do Prahy, okruh zhruba 25 až 30 kilometrov a dobrý technický stav bez predpokladov náročnej rekonštrukcie. Na Prahu a okolie sa sústredí tiež najviac stavebných firiem, pretože v regiónoch sa ukázalo, že rodinné domy nie je možné postaviť lacnejšie. Priemerná cena rodinného domu vlani dosiahla 2,7 miliónov korún. Staršie domy nad 2,5 miliónov korún kupujú najviac mladé rodiny. Veľký záujem je o domy v Prahe - východ, v okolí Říčan a Mnichovic. K atraktívnym lokalitám patria tiež Stodůlky, Ruzyně alebo Velké Popovice. Lokalita hrá v cene nehnuteľností jednu z kľúčových rolí. Napríklad starší dom 3+1 s pozemkom 500 metrov štvorcových sa dá na Kladensku zohnať do 1,8 miliónov korún. Podobný dom v atraktívnom Sázavsku už presahuje čiastku dva milióny korún.

Vila ako luxus

Rodinné vily na prestížnych adresách Prahy, ako sú Hanspaulka, Ořechovka, Baba, Vinohrady alebo Trója, dosahujú 20 až 80 miliónov korún. Vyššie ceny vil sú podmienené aj väčšími plochami pozemkov od 1200 metrov štvorcových. Hodnota rodinného domu či vily je významne ovplyvnená nie len polohou, ale aj architektonickým výrazom, použitými materiálmi a vnútorným vybavením. Vzhľadom k obmedzeniu pozemkov v zaujímavých lokalitách je možné predpokladať rast cien týchto nehnuteľností. Menej obvyklé je kupovanie alebo dostavba rodinných domov za účelom prenájmu. Dôvod môžeme vidieť mimo iného v nižších prenájmoch vzhľadom k nákladnosti realizácie alebo akvizície. Rodinné domy v menších mestách je možné prenajať už od 10 tisíc korún na mesiac, v Prahe a okolí je možné prenájom domu či vilky najať už od 15 tisíc korún za mesiac.

Dom alebo gigant  

Počet dokončených bytov v rodinných domčekoch v posledných rokoch stále rastie. Vlani firmy postavili približne 13 300 bytov v rodinných domoch, o rok skôr to bolo 11 400 bytov. Rodinné domy vznikajú aj v takzvaných satelitných mestečkách, kde si ich záujemcovia nechávajú stavať na kľúč od rôznych firiem. Výsledkom potom môže byť rozdielna architektúra. Vzhľad rodinných domov v tuzemsku kritizuje miestopredseda Českej komory architektov Dalibor Borák. “Drvivá väčšina rodinných domov vzniká bez účasti kvalitných architektov. Dochádza tak k poklesu výtvarnej a urbanistickej tvorby,” uviedol.

Dopyt po domoch rastie - foto, Hyperbyvanie.sk

Prieskum o domoch

Výskum spoločnosti Factum Invenio sledoval v októbrových dňoch v roku 2006 vývoj trhu v oblasti kúpy, stavby, rekonštrukcie a modernizácie bývania na reprezentatívnej vzorke desať tisíc občanov Českej republiky starších ako pätnásť rokov. Výskum preukázal, že záujem o rodinné domy je dlhodobo stabilný. Kúpa domu sa týka necelých 2 % domácností. To isté percento domácnosti realizuje, prípadne bude realizovať stavbu domu. Kupovať či stavať dom chcú predovšetkým osoby medzi 30 až 44 rokov. Necelé 2 % domácností kupujú alebo plánujú kúpiť chatu alebo chalupu. Stavbu veľkého domu však nevylučujú. U rodinných domov prevažuje tendencia pre stavbu využiť viac firiem oproti realizácii na kľúč či svojpomocne.

Dopyt po domoch rastie - foto, Hyperbyvanie.sk

Stále plno kutilov

Rekonštrukciu alebo modernizáciu rodinného domu prevádza či plánuje 14 % a v prípade chaty je to necelých 7 % domácností. Z hľadiska veku najčastejšie rekonštruujú osoby vo vekovej kategórii 45 až 59 rokov. Viac než polovica domácností (54 %) si na rekonštrukciu trúfa sama, 39 % v spolupráci so špecializovanými firmami. Ochota realizovať rekonštrukciu vlastnými silami klesá s rastúcim vzdelaním. V rodinných domoch sa najčastejšie modernizuje vnútorná maľba (48 %), menia sa okná (32 %), menej častá je výmena či rekonštrukcia podláh (23 %) a dispozičná zmena, napríklad posun či odstránenie priečok (19 %). Česi tiež radi modernizujú priľahlé okolie domu, napríklad záhradu, vidiecku terasu a dlažbu (27 %).


Text: Vladimír Iliev

Foto: Archiv autora
Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 3

Diskusia

Článok Dopyt po domoch rastie zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 238 príspevkov

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

2012 Absorbing Fashion Latest One Shoulder Or: wedding gowns online best wedding...

Enlaces de paquetes de vacaciones en Londres : enlaces de outlet londres Vuelos...

Audemars Piguet: beste Zwitserse replica horloges beste...

Hamilton: michael kors outlet klaring Korting...

Ďalšie príspevky »